Roosi nimi

Kui me peikaga koos filmi vaatame, siis tavaliselt läheb selle valimisega nii palju aega ja vaeva, et me lõpuks loobume ja vaatame Simpsoneid või kassivideosid. Viimati läks natuke paremini ja vaatasime filmi, mis oli meie mõlema arvates väga, väga hea.

“Roosi nimi” oli mulle varasemalt tuttav raamatuna ja kuna tegemist on suurepärase kirjandusklassikaga, siis muidugi eeldasin, et ka film on hea. Õnneks ei pidanudki pettuma, ei tehtud sugugi raamatule häbi.

Tegevus toimub 14. sajandi algul Itaalias. Roosi nimi on detektiivi lugu, jutustades loo fransiskaanlasest Baskervilli Williamist ja õpipoisist Adsost, kelle silme läbi tegevus toimub. William ja Adso saabuvad Benedictuse kloostrisse, kus on hiljuti aset leidnud müstiline õnnetus ja nooruke munk traagiliselt hukkunud. William on äärmiselt tark ning loogilise mõtlemisega ning hakkab lahendama mõistatust, mis on kogu kloostri elu pea peale pööranud. Nagu selgub, tuleb peagi lahendada veel teisigi müsteeriumeid.

Tegu ei ole aga pelgalt detektiivi filmiga, see on suurepärane pilguheit keskaja maailma ja religiooni. Kellele meeldib aga romantikat, siis ka armastuslugu on täitsa olemas. Olemas on ka põnevus ja närvikõdi. Mind köidab väga Williami tegelaskuju, tema teadmisjanu, kaine mõistus ja tasakaalukus. Sean Connery oli oma rollis muidugi suurepärane.

sean-connery-christian-slater-name-of-the-rose

Pean mainima, et keskaja temaatika ei ole just minu teetass. Kindlasti ei tahaks ma näiteks vabatahtlikult keskaegseid piinamisriistu vaatama minna. Need punaste kuubedega tüübid vanalinnas tekitavad minus külmavärinaid (ei, ma ei mõtle jõuluvanasid). Ilmselt mul on lihtsalt liiga elav fantaasia. Mulle tundub, et keskaeg oli kõige kohutavam ajastu üldse, ma olen täiesti kindel, et kui ma oleksin sellel ajal sündinud, oleksin ma väga ruttu oma lõpu leidnud. Huvitav, mis inimeste peades sel ajal küll toimus? Ma ei teagi, miks ma igasugu keskaja temaatika suhtes nii tundlik olen. Seda on varem ka olnud, et kui loen või näen midagi selle teemalist, siis rändab see veel mitmeid päevi peas ringi. Seekord oli tegu muidugi ka tõespoolest eriti hea filmiga, nii et tegelikult igati positiivne ju, et see kuidagi korda minna suutis.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s