Something about Torino

Torino is still a bit mystery for me. It was the second time I was there and I know for sure that not the last. Torino is my boyfriends hometown, so life brings us there every now and then. I am happy that he has made a long journey and is now here with me. I know he is too and he really loves Estonia. But I also value where he´s from and try to get to know that other word. I wish I could write a very informative tourist post about Torino, but I don´t know it that way. But there are still bits and pieces that I like and want to share.

Parco del Valentino is my favorite place in Torino, it is so relaxing to take a time off and take a long walk there along Po river and visit the medieval castle.

WP_000581 WP_000586 WP_000588 WP_000592

Another beautiful place we visited was Superga. Such a nice place for another walk and the view is amazing on a clear weather. On 1949 happened a tragedy on the very same place when a plane with the whole football team crashed. There is still a memorial to the victims.

We also visited the basilica and sat on it´s roof taking the sun and enjoying the view.

WP_000563 WP_000575

I wish it would be such a warm weather now! It is getting colder here and I the next time we visit Torino will be a lot colder too.

Advertisements

4 thoughts on “Something about Torino

  1. Oh, seda ma küll ei teadnud! Minu noormees on Bolognast 🙂 Ka talle meeldib õnneks Eesti väga ning haub vaikselt plaani mõnda aega juba lähitulevikus Tallinnas elada.

    Kui võib küsida, siis kuidas on kohanemine läinud? Kas oli võimalus, et kolid hoopis sina Torinosse?

    • Oo, see oleks nii tore ju, kui sinu noormees ka Tallinnasse koliks! 😀 Me võiks koos midagi teha siis, ikka tore ju, kui kellegagi samast rahvusest rääkida saab.
      Aga minu teine pool on Tallinnas juba päris tükk aega olnud, kaheksa aastat, meie kohtusime siis, kui ta juba kenasti kohanenud oli. Ta tuli algselt töö pärast siia. Aga tulevikus ma arvan, et jääme ka Eestisse, seda just eelkõige tema eelistustest lähtuvalt. Kuigi seda ei välista, et mingi aeg natuke pikemalt ka Torinos oleme.

  2. No vot, ma kohe kukkusin järeldama, et kolis peale seda, kui kokku saite 😀 Me oleme ühe aasta olnud “koos”, näinud iga 2-3 kuu tagant. Veebruarist tuleb ta loodetavasti natukeseks Eesti, äkki leiab mõne lühiajalise tööotsa ning septembris kolin hoopis mina sinna. Ta alustab doktorikraadiga ja kuna mina ei oma hetkel otseselt midagi sellist, mis mind siin kinni hoiaks, lähen meeleldi. Mulle on Bologna väga koduseks saanud ja mõnda aega tahaksin seal olla küll. Torinos ei ole veel käinud, kuid kindlasti saab käidud! 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s